lifestyle

Ogarnięta mama – 5 kroków do ogarnięcia domu

Przeczytałam kiedyś zabawną poradę dla przyszłej mamy, aby przed udaniem się na porodówkę, ostatni raz zerknęła na swój dom i zapamiętała ten stan, gdy wszystko jest na swoim miejscu. No tak, później bywa trudniej. Trochę czasu zajmuje przyzwyczajenie się do nowych “standardów”. Często wiele się zaczyna, ale prawie nic nie udaje się skończyć za pierwszym, ani za trzecim, razem. I tak przeważnie kuchnia przez cały dzień pamięta o śniadaniu, łazienka od tygodni nie widziała ścierki, w dużym pokoju stoi wiecznie rozłożona deska do prasowania, pieluchy, kubki z zimną kawą itd. Dobrze wiesz, o co chodzi. Dziś, w kolejnym wpisie z serii “ogarnięta mama”, mam dla Ciebie kilka pomysłów na sprawne ogarnięcie domu w ostatniej chwili przed wizytą gości.

 

Jeśli już udało Ci się ogarnąć siebie, czerpiąc inspiracje z ostatniego wpisu – Ogarnięta mama – 5 kroków do ogarnięcia siebie – wykorzystaj chwilę, by doprowadzić do porządku swój dom.

 

Nie piszę tutaj o standardowych sposobach i zasadach na sprzątanie domu. Dlatego nie będzie tu mowy o odkurzaniu, wycieraniu kurzy, myciu okien itd. To są czynności, które każda z nas wykonuje regularnie, zgodnie ze swoimi potrzebami i standardami. Ten post jest o tym jak ogarnąć dom, gdy wszystko jest wywrócone do góry nogami. Bo zdarza się, że przy płaczliwym dziecku, nic nie udało się zrobić. Zdarza się, że ktoś spontanicznie wpada z wizytą albo nie chciało Ci się ostatnio sprzątać i już, ale potrzebujesz coś szybko zrobić, żeby czuć się lepiej.

 

Wierzę, że dzięki tym kilku krokom uda Ci się sprawnie uporządkować dom.

 

KROK 1 – otwórz okna
Po prostu wywietrz dom. Nie oszukujmy się. Z małym dzieckiem dom pachnie specyficznie. W chłodne dni zamykam wietrzone pomieszczenia, żeby mały się nie zaziębił. Jeśli śpi, to przymykam drzwi sypialni i robię mały przeciąg w pozostałych pomieszczeniach, żeby przyspieszyć proces wietrzenia.

 

KROK 2 – łazienka
Niby pomieszczenie, w którym spędza się najmniej czasu, szczególnie jeśli jest się gościem. Jednak wywiera chyba największy wpływ na ocenę czystości domu. Weź ścierkę, przetrzyj szybko lustro, umywalkę i kran. Przetrzyj chociaż z zewnątrz toaletę. Papierem toaletowym przejedź po podłodze zbierając włosy po czesaniu. Zamknij pralkę i już. Tyle wystarczy dla dobrego wrażenia!

 

KROK 3 – salon
Popraw poduchy na sofie, poukładaj zabawki i przedmioty codziennego użytku.

 

KROK 4 – kuchnia
Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, to zmyj naczynia i przetrzyj blaty. Jeśli nie masz, to zamknij kuchnię…

 

KROK 5 – zrób klimat
Zapal świeczkę, która nada przyjemnego zapachu i stworzy dobrą atmosferę. Powiedz głośno: “W tym domu każdy czuje się bezpiecznie”.

Pamiętaj, że to jest ten czas w życiu, gdy nie wszystko musi być jak u Perfekcyjnej Pani Domu! Nie rób sobie wyrzutów sumienia, jeśli masz wrażenie, że Twój dom wygląda jak po huraganie. Najważniejsze, by dom był miejscem schronienia, pełnym miłości, ciepła i bezpieczeństwa. Mam takie szczęście, że mogę właśnie tak wspominać mój rodzinny dom. Byłam jeszcze za mała, by pamiętać o tym, czy było czysto, czy nie (choć dziś w to nie wątpię, bo moja mama jest PPD!). Dlatego uważam, że nie ma potrzeby irytować się, gdy coś jest inaczej niż w naszych standardach czystości. Czasem lepiej po prostu wstawić wodę na herbatę i dołączyć do zabawy!

 


Abyś mogła być zawsze zorganizowaną mamą, udostępniam Ci prezent z grafiką streszczającą “5 kroków do ogarnięcia domu”. Możesz ją wydrukować lub zapisać na swoim smartphonie i w ten sposób mieć ją zawsze pod ręką!

 

 

Inspiruj się dalej:

1 Comment

  1. Juliana says:

    Świetny tekst, myślę, że te 5 małych kroków to bardzo “uwalniające” rzeczy – zdejmują z kobiety presję bycia super-ogarniaczką i pokazują, że wystarczy niewiele, żeby odzyskać komfort 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *